Wywoływanie zdjęć RAW Jak robić dobre zdjęcia krajobrazowe Focus to Infinity

#03 Jak robić dobre zdjęcia krajobrazowe – Wywoływanie zdjęć RAW

Zobacz ten poradnik na YouTube!

W poprzednich dwóch odcinkach mówiłem o podstawach w fotografii krajobrazowej. Dzięki znajomości zasad poprawnej kompozycji oraz odpowiedniemu ustawieniu parametrów aparatu możemy wykonywać coraz lepsze technicznie zdjęcia. Jednak w fotografii sam moment zarejestrowania światła to dopiero połowa drogi. W czasach analogowych zdjęcia należało jeszcze wywołać. Wydawać by się mogło, że w dobie cyfrowych aparatów ten etap to już przeszłość. Okazuje się jednak, że by osiągnąć naprawdę dobre rezultaty w cyfrowej fotografii również musimy się pochylić nad tematem wywoływania zdjęć. Zacznijmy więc od podstaw.

1. Format zapisu

W większości aparatów w których mamy możliwość kontrolowania poszczególnych parametrów ekspozycji znajdziemy również wybór formatu zapisu. I tak oto przed oczami mamy format JPEG oraz RAW. RAW to nieskompresowana informacja o rodzaju oraz ilości światła które padło na każdy pojedynczy piksel matrycy. Dzięki temu, że mamy do czynienia z czystą informacją możemy poddawać ją dowolnej obróbce bez utraty jakości. JPEG natomiast to już obraz poddany obróbce oraz kompresji na poziomie aparatu. Poddając go dalszej obróbce w komputerze tracimy na jakości obrazu. Także zakres naszych działań jest okrojony ponieważ pracujemy na materiale już skompresowanym. Nie dysponujemy pełnią informacji dla pojedynczego piksela tak jak ma to miejsce w przypadku plików RAW. Dlatego jeśli podchodzisz do fotografii na poważnie, musisz zacząć fotografować w formacie RAW i poddawać zdjęcia procesowi wywołania.

2. Program do wywoływania zdjęć

Standardowa przeglądarka obrazów systemu Windows niestety nie pozwala na podgląd plików RAW, a co dopiero na ich wywołanie. Najpowszechniejszym i najlepszym narzędziem do tego celu jest Photoshop. Posiada on wbudowany Camera RAW który zawiera te same funkcje co równie popularny Lightroom lecz dodatkowo wyposażony jest w kolejne narzędzia które pozwolą doprowadzić nasze zdjęcie do perfekcji. Oczywiście by korzystać z pełni możliwości Photoshop’a potrzebne są lata nauki i doświadczenia lecz dziś przyjrzymy się podstawowym narzędziom służącym do wywoływania zdjęć.

Tak więc gdy zrzucimy już nasze zdjęcia w formacie RAW na komputer musimy je otworzyć za pomocą photoshopa. Jeśli dysponujesz nowym modelem aparatu, a wersja posiadanego photoshopa nie jest najnowsza możliwe, że będziesz musiał zaktualizować plugin Camera RAW. Tak czy owak po otwarciu pliku RAW photoshop automatycznie przenosi nas do ekranu wywoływaniu fotografii.

3. Korekta parametrów

Ekran wywoływania można podzielić na kilka obszarów. U góry mamy pasek narzędzi, w prawym górnym rogu histogram, a poniżej pasek ustawień. I tak oto w podstawowym trybie zmieniając parametry wpływamy na całość zdjęcia. Na początku właśnie tego potrzebujemy. Zaczynamy od zdefiniowania balansu bieli. W moim wypadku było odrobinę pochmurnie dlatego wybieram „pochmurny”. Podkreśli to również ciepły wydźwięk światła.

Podczas fotografowania zachodów słońca zakres tonalny aparatów nie pozwala uchwycić obrazu w taki sposób w jaki go widzimy oczami. Dlatego fotografując w takich warunkach najważniejsze jest by zdjęcia nie prześwietlić. Możemy wydobyć detale z cieni lecz nie zdołamy zrobić nic z obszarami które są prześwietlone gdyż tam zwyczajnie nie ma żadnej informacji. W tym wypadku chcemy wydobyć jeszcze więcej detali z jasnych obszarów dlatego zmniejszamy suwak świateł oraz by wydobyć detale z obszarów zacienionych zwiększamy suwak cieni.

Zaledwie te dwa elementy zmieniają nasze zdjęcie nie do poznania. Następnie by zmaksymalizować zakres tonalny fotografii uwydatnimy biele, lecz bez przesady by nie wypalić jasnych obszarów. Gdy przyciśniemy ALT podczas operowania tym suwakiem ujrzymy na jakie obszary on wpływa. Przesuwamy go w prawo tak by rozjaśnić zdjęcie, lecz pojawienie się bieli na masce oznacza przepalenie. Tak samo postępujemy z ciemnymi obszarami. Dodajemy odrobinę czerni tam gdzie jest to potrzebne.

Następnie przechodzimy do suwaka przejrzystość – dodaje on czegoś co nazywam mini kontrastem. Nie można z nim przesadzić bo wówczas tworzy on nienaturalny efekt. Dodajemy trochę jaskrawości, podkreślając kolory. W tym wypadku nie czuję potrzeby zmiany ekspozycji oraz kontrastu lecz czasem gdy w wyniku naszego błędu zrobimy niedoświetlone czy prześwietlone zdjęcie wówczas warto zainteresować się tymi suwakami. Następne przechodzimy do krzywych. Tutaj delikatnie korygujemy to co już osiągnęliśmy. Możemy ponownie wpłynąć na każdy obszar z osobna – światła, jasności, ciemności i kompletne cienie. Natomiast jeśli dobrze skorygowaliśmy naświetlenie w poprzedniej zakładce to zwykle nie mamy czego już tutaj szukać.

Kolejna zakładka to wyostrzanie. Tutaj standardowo stosuję wartość 100 dla ilości, promień 1 pixel oraz poziom szczegółów na 0. Z doświadczenia to są parametry które najbardziej mi odpowiadają ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by poeksperymentować na własną rękę. Nie polecam przesadzać z suwakiem szczegóły. Ma on tendencje do dodawania szczegółów tam gdzie ich zwyczajnie nie ma, wówczas zdjęcie przyjmuje bardzo nienaturalną fakturę.

4. Zapis pliku

To wszystko jeśli chodzi o podstawy. Pozostaje nam już kliknąć otwórz obraz oraz jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu to zapisać go do formatu JPG. Natomiast jeśli chcemy w przyszłości wrócić do edycji warto również zapisać zdjęcie w bezstratnym formacie PSD. Jest to autorski format photoshopa który zachowuje warstwy, maski i inne elementy pomagające wydobyć ze zdjęcia to co najlepsze.

focus to infinity jak robić dobre zdjęcia krajobrazowe wywoływanie RAW porownanie

Mam nadzieję, że różnica pomiędzy surowym zdjęciem a tym wywołanym najdobitniej pokazuje, iż warto zadać sobie ten dodatkowy trud i poddawać zdjęcia procesowi wywoływania.

W kolejnych odcinkach pokaże Wam kolejne przydatne techniki retuszerskie oraz akcesoria fotograficzne które pomogą Wam robić jeszcze lepsze zdjęcia.

About the author: Focus

2 komentarze to “#03 Jak robić dobre zdjęcia krajobrazowe – Wywoływanie zdjęć RAW”

You can leave a reply or Trackback this post.

  1. Ajkub - 12 grudnia 2016 at 20:31 Reply

    Super część poradnika. Trochę mi pomogłeś w uzyskaniu lepszych efektów przy obróbce RAWów. Dodałem Twój kanał YT do subskrypcji i czekam na nowe odcinki 🙂

  2. Tom - 28 grudnia 2019 at 14:53 Reply

    Szkoda, ze nie ma dla porównania oryginalnego jpg z aparatu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.