Focus to Infinity Najlepszy tani statyw podróżny

Najlepszy tani statyw podróżny. No, prawie…

Trudno wyobrazić sobie życie fotografa krajobrazowego bez statywu. Jest on w zasadzie nieodłącznym elementem zestawu, na równi z aparatem i obiektywem. Jest cholernie ważny. Dlatego gdy firma K&F Concept zaproponowała mi przetestowanie jednego z ich modeli nie mogłem odmówić.

Model KF-TM2324 to aluminiowy statyw który pretenduje do miana statywów podróżniczych.

Pod względem funkcjonalności nie różni się niczym specjalnym od każdego innego statywu z tej kategorii. Głowica kulowa z dwoma pokrętłami, jedno odpowiedzialne jest za ruch panoramiczny głowicy, a drugie pokrętło to po prostu blokada kuli. Wielki plus za mocowanie arca swiss – jedyne słuszne i rozsądne rozwiązanie dzięki czemu głowica jest kompatybilna z płytkami różnych producentów, jak chociażby peak design. Ruch głowicy jest całkiem przyjemny i sprawia dobre wrażenie

Statyw posiada możliwość odwróceniu kolumny centralnej o 180 stopni co umożliwia fotografowanie z żabiej perspektywy. Oczywiście ta prosta możliwość nie sprowadza się tylko do fotografii macro. Odwrócona kolumna sprzyja również fotografii produktowej jeśli chcemy sfotografować produkt bezpośrednio z góry.

Focus to Infinity Najlepszy tani statyw podróżny 02 K&F Concept TM-2324

Poszczególne sekcje nóg blokowane są za pomocą klipsów, jest to mój ulubiony sposób blokady gdyż zdarzyło mi się, że odkręcane blokady zamarzły podczas torowania szlaku statywem i później był ogromny kłopot z ich odkręceniem.

Maksymalna wysokość statywu to 160 centymetrów co stawia go raczej w kategorii wysokich statywów jednak warto pamiętać o tym, że jak każdy statyw zyskuje na stabilności poprzez redukcje swojej wysokości. W swoim maksymalnym rozmiarze 160 centymetrów statyw jest raczej nie stabilny i by mieć pewność nieporuszonego zdjęcia dobrze jest ustawić wyzwalacz na 10 sekund.

Focus to Infinity Najlepszy tani statyw podróżny 03 K&F Concept TM-2324

Jednak schowanie kolumny centralnej co zmniejsza jego wysokość do 138 centymetrów, wciąż jest to bardzo wygodna pozycja zdecydowanie poprawia stabilność statywu, a schowanie ostatniej sekcji nóg, która siłą rzeczy jest najcieńsza powoduje, że statyw jest już bardzo stabilny, a jego wynosząca wówczas 110 cm wysokość wciąż będzie wystarczająca do większości zastosowań. Kolumna posiada oczywiście hak który umożliwia podwieszenie chociażby plecaka dla poprawienia stabilności, a jego wynosząca wówczas 110 cm wysokość wciąż będzie wystarczająca do większości zastosowań. Kolumna posiada oczywiście hak który umożliwia podwieszenie chociażby plecaka dla poprawienia stabilności.

Focus to Infinity Najlepszy tani statyw podróżny 04 K&F Concept TM-2324

Regulowany kąt rozchylenia nóg sprawia, że możemy wkleić się w dosłownie każde miejsce, a dodatkowo redukuje wielkość statywu po jego kompletnym złożeniu dzięki temu, że głowica niejako chowa się właśnie między nogami. Tak złożony statyw to już tylko 47 centymetrów co sprawia, że często będzie wystarczająco mały aby zabrać go jako bagaż podręczny.

Producent podaje, że dopuszczalne obciążenie to 10 kilogramów ale w celu komfortowego użycia myślę, że powinniśmy to podzielić conajmniej przez 5. Mój K-70 z wpiętym stałoogniskowym 200/3,5 waży 1400 gram i trudno mówić o komforcie w maksymalnie wysuniętej pozycji.

W zestawie wraz ze statywem otrzymujemy całkiem rozsądną torbę oraz kilka akcesorii jak klucz czy pokrowiec.

Przy zachowaniu wszystkich parametrów o których mowa ten statyw waży zaledwie 1300 gram i kosztuje niespełna 300 złotych. A to sprawia, że jest to bardzo lekki statyw za bardzo rozsądne pieniądze.

I tak, niska cena ma swoje odzwierciedlenie.

Blokady nóg są plastikowe i nie wzbudzają dużego zaufania choć póki co działają w 100% sprawnie. Regulacja kąta rozwarcia nóg, choć metalowa, to w momencie zdjęcia z niej naprężenia dziwnie się telepie sprawiając wrażenie, że może kiedyś wypaść. I największa wada tego statywu. O ile system mocowania arca swiss jest moim ulubionym to jednak producent pokusił się o zastosowanie w tym miejscu czegoś na wzór plastiku.

Lubię mieć pewność, że gdy zakładam swój sprzęt który często kosztuje kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych to siedzi on pewnie i nic złego nie ma prawa się wydarzyć. W przypadku tej głowicy niestety nie mam tej pewności. W momencie dokręcania blokady, nie ukrywam, lubię zrobić to porządnie, widać jak cały mechanizm wykrzywia się pod wpływem obciążenia.

To sprawia, że trudno jest mi jednak zaufać mu na 100%, gdzieś z tyłu głowy ciągle mam wizje, że to zawiedzie i będę zbierał aparat z podłogi.

Być może jestem trochę przewrażliwiony bo używam tego statywu już od kilkunastu tygodni, był ze mną w górach, na kopcu wyzwolenia, na bagnach, używam go ostatnio niemal codziennie również do nagrywania wszystkich filmów które ostatnio widzieliście na YT i nigdy nie dał po sobie jeszcze znać, żeby miał w jakikolwiek sposób zawieść jednak moja wrodzona ostrożność nie pozwala mi odwlec myśli od tego jak się ten element wygina.

Focus to Infinity Najlepszy tani statyw podróżny 05 K&F Concept TM-2324

Gdyby nie ten jeden mały szkopuł, powiedziałbym, że jest to najlepszy statyw podróżniczy poniżej 300 złotych który jednocześnie po rozłożeniu zachowuje rozmiary pełnowymiarowego statywu, jednak ten system mocowania sprawia, że nie mogę go polecić z czystym sumieniem. Co do reszty, nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń, jest pare małych uchybień ale nie wpływają one znacząco na użytkowanie no i trzeba oczywiście pamiętać, że to statyw budżetowy, bardzo tani jak na statywy podróżnicze.

Jednak ten plastiko-podobny system mocowania nie pozwala mi w pełni zaufać tej konstrukcji. Być może jestem zbyt ostrożny ale pewnie wymienię tą oryginalną głowicę na inną ze starego statywu i w ten sposób stworzę swojego potwora.

Tak czy inaczej na pewno warto się przyjrzeć temu modelowi bo waga i rozmiary są naprawdę godne uwagi szczególnie, że mówimy tutaj o kwocie poniżej 300 złotych.

Focus to Infinity Najlepszy tani statyw podróżny 06 K&F Concept TM-2324

About the author: Focus

Leave a Reply

Your email address will not be published.