Za kulisami planeta ziemia Focus to Infinity

Za kulisami najpiękniejszych ujęć

Prezentowana wcześniej seria dokumentów „Planeta Ziemia” jest moim zdaniem zbiorem przepięknych zdjęć. Jednak czy zastanawialiście się ile pracy kosztuje stworzenie takiego arcydzieła?

Okazuje się, że produkcja takiego dokumentu to dosłownie setki zaangażowanych ludzi, tysiące dni w terenie, dziesiątki ekspedycji i finalnie setki terabajtów danych. A to tylko liczby. Jeszcze większe wrażenie robią problemy którym należało stawić czoła podczas nagrywania zdjęć.

Operatorzy kamer musieli porzucić swoje ciepłe cztery kąty i zamieszkać, chociażby w maleńkiej szopie położonej gdzieś na zamarzniętej Arktyce. Podczas jednego z dni odwiedził ich, zwabiony zapachem obiadu, niedźwiedź polarny. Jeden z członków ekipy, używając pistoletu, wystrzelił flarę by odstraszyć wielkie zwierzę, podczas gdy drugi członek ekipy stał z patelnią w razie gdyby niedźwiedź wdarł się do środka.
Z kolei ekipa realizujące zdjęcia o nietoperzach spędziła w jaskiniach wiele dni, jaskiniach które były w całości pokryte nietoperzym guano.
Jeszcze inni, pracujący w dżungli operatorzy, mieli zakaz stosowania środków odstraszających owady. Wszystko w obawie przed wykryciem przez, interesujące ekipę, zwierzęta. Z tego też powodu, podczas realizacji materiału, członkowie zespołów byli gryzieni nawet dziesiątki razy dziennie.

Największym zagrożeniem dla ludzi pozostają jednak inni ludzie. Podczas kręcenia zdjęć to epizodu opowiadającemu o pustyni ekipa była śledzona przez uzbrojonych bandytów. Strach pomyśleć co mogło się wydarzyć.

Te kilka historii pokazuje jak wiele trzeba poświęcić by móc stworzyć dzieło najwyższych lotów. Jestem jednak pewien, że gdyby spytać twórców o to, czy zrobili by to jeszcze raz, pewnie nawet by się nad tym nie zastanawiali.

About the author: Focus

Leave a Reply

Your email address will not be published.