Co zabrać ze sobą w góry? Focus to infinity Fotografia krajobrazowa Poradnik

#11 Fotografia krajobrazowa – Co zabrać ze sobą w góry?

Co zabrać ze sobą w góry? Fotografia krajobrazowa Focus to Infinity

Udane zdjęcia krajobrazowe to kwestia znalezienia się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Aby to zrobić należy odpowiednio się wyposażyć w sprzęt który pomoże wytrwać w warunkach wschodu czy zachodu słońca. Oto lista kilka rzeczy które zabieram ze sobą idąc w góry:

1. Plecak Janysport Grot PP25

Niewielki plecak z jedną komorą, jednakże wyposażony w system modularny JPS dzięki czemu umożliwia troczenie dodatkowego wyposażenia. Posiada, dosyć wątły, pas biodrowy jednak wystarczający dla tego litrażu. W środku znajdują się dwie kieszenie, pierwsza od strony klapy, na zamek. Zwykle trzymam w niej jakieś drobiazgi. Druga kieszeń, od strony pleców, zamykana na rzep przeznaczona jest na bukłak z wodą. Od góry jest otwór zabezpieczony łatą materiału, przez który wyprowadza się wężyk z bukłaka.

 

2. Apteczka Lifesystems Trek First Aid

Mała apteczka turystyczna z podstawowym wyposażeniem takimi jak bandaż, plastry, rękawiczki, nożyczki, środki przeciwbólowe itp. Z tyłu posiada zapięcie na rzep dzięki czemu bezproblemowo można ją dopiąć do powyższego plecaka.

 

3. Camelbak

Bukłak na wodę. Pojemność 2 litry. Świetna sprawa. Gdy idę w góry pakuję go do komory na plecach i mam nieustanny dostęp do wody bez ściągania plecaka. Dzięki temu, że jest to model zewnętrzny używam go również podczas bardzo krótkich wypadów na lekko.

 

4. Peleryna przeciwdeszczowa Quechua Arpenaz 40L

Całkowita ochrona przed deszczem. Pokrowiec posiada kaptur i obejmuje człowieka mniej więcej do kolan. Jego specjalny krój sprawia, że chroni również całe nasze wyposażenie takie jak plecak czy torba fotograficzna. Jeden pokrowiec i zamyka temat ochrony przed deszczem.

 

5. Mapa

Jaka jest każdy widzi. Wydawnictwo Comfrot! Map, skala 1:65000. Wersja laminowana, odporna na trudne warunki atmosferyczne.

 

6. Portfel

Zwykły portfel, a wspominam o nim gdyż czasem wędruje w rejonach przygranicznych w których to zdarza się kontrola ze strony straży granicznej, a wówczas dokument tożsamości jest bardzo potrzebny.

 

7. Latarka Fenix PD32 UE

Awaryjna latarka kieszonkowa o dużej mocy. Nawet jeśli planuję powrót ze szlaku przed zmrokiem to jednak na wypadek nieprzewidzianych okoliczności noszę ją ze sobą. Waga niewielka, a może uratować życie.

 

8. Polar oraz Softshell marki Quechua

Nawet w bardzo dobrą, letnią pogodę zabieram ze sobą zestaw polar + softshell. Fotografując krajobrazy często przebywam w terenie w godzinach przed wschodem lub po zmroku. Czekając na odpowiednie światło mija trochę czasu podczas którego organizm łatwo się wychładza. Dlatego założenie na siebie dodatkowej warstwy odzieży może być konieczne by wytrwać wystarczająco długo.

 

9. Kije trekkingowe Fjord Nansen Gravel

Dwusegmentowe gdyż cenie wytrzymałość nad kompaktowość. Rzecz absolutnie priorytetowa dla mnie to sposób rozsuwania segmentów. Zatrzaski to jedyny mechanizm który akceptuję. Nie sprawia kłopotów w zimowych warunkach tak jak kije w których segmenty są „odkręcane”.

 

10. GoPro Hero 4 Silver

Kamera sportowa którą nagrywam większość materiałów. Mała, wytrzymała i poręczna. Fenomenalna jakość obrazu jednak jeśli zależy nam na akceptowalnym poziomie dźwięku należy zaopatrzyć kamerę w deadcat’a czyli takie futerko które tłumi dźwięki wiatru.

 

11. Okulary Arroyo Pack Orao

Sportowe okulary z wymiennymi szkłami i to podstawowy powód dla którego w nie zainwestowałem. Jedna para i wiele możliwości.

 

12. Czapka z daszkiem

Służy mi przede wszystkim jako osłona przeciwdeszczowa. Zakładam ją w czasie deszczu i w połączeniu z kapturem z peleryny przeciwdeszczowej tworzy super osłonę twarzy, nawet przy zacinającym deszczu.

 

13. Statyw meFoto Globetrotter Aluminum

Bardzo kompaktowy, mieści się w moim 25 litrowym plecaku i był to jeden z powodów dla którego go wybrałem. Głowica kulowa, bardzo szybka i wygodna. Posiada wyciąganą kolumnę centralną dzięki czemu można zrobić z niego monopod czy też odwrócić ją do góry nogami uzyskując bardzo niską perspektywę.

 

14. Torba fotograficzna Lowepro Inverse 100AW

Niewielka torba biodrowa. System nośny jest na tyle uniwersalny, że można troczyć ją do paska biodrowego, czy też nosić na udzie, tak jak robiłem to w Austrii na ferratach. Mieści mój zestaw składający się z aparatu z wpiętym obiektywem oraz jednym szkłem dodatkowym i wciąż zostaje miejsce na drobne wyposażenie takie jak zapasowe baterie czy filtry fotograficzne. Co ważne wyposażona w zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy.

 

15. Podstawowy sprzęt fotograficzny Canon 6D + Tamron 28-75 f/2.8

Najtańsza pełna klatka canona w połączeniu z uniwersalnym, średnio ogniskowym tamronem 28-75. Z powodu uniwersalnej ogniskowej tym obiektywem robię większość swoich zdjęć. Światło 2.8 choć w krajobrazie rzadko używane to jednak przydaje mi się czasem w reportażu czy w astrofotografii. Dlaczego canon? Bo nie było wtedy jeszcze Pentaxa K1 😀 No ale Magic Lantern ratuje sprawę 🙂


Tak wygląda mój podstawowy zestaw który zabieram ze sobą w góry. Oczywiście jest to sprawa mocno indywidualna i powyższe zestawienie może posłużyć raczej jako luźna inspiracja do stworzenia własnego setu.

Należy pamiętać, że elementy wyposażenia które przedstawiłem dotyczą letnich warunków w Bieszczadach w sytuacji w której każdego dnia wracamy do miejsca noclegowego. Wybierając się w góry uwzględnij ich topografię, przewidywane dystanse, sytuację pogodową i dostosuj wyposażenie do konkretnego wyjazdu.

Dodaj komentarz