focus to infinity ben nevis północna ściana

Ben Nevis – Północna ściana

Ben Nevis. Najwyższa góra Szkocji. Strome urwiska północnej ściany spoglądają srogim wzrokiem na śmiałków decydujących się stanąć z nimi twarzą w twarz. Nie wybaczają błędów. To właśnie w tym rejonie dochodzi do największej ilości śmiertelnych wypadków w szkockich górach.

Ja również postanowiłem spróbować swoich sił. Za swój cel obrałem Tower Ridge. Najtrudniejsza droga scramblingowa* w północnej ścianie. Topograficznie można ją podzielić na kilka etapów o różnej trudności lecz największym wyzwaniem psychicznym pozostaje Tower Gap. Wyrwa w grani o głębokości około 3 metrów i szerokości 1 metra. Całość rozgrywa się kilkaset metrów nad ziemią w otoczeniu pionowych ścian. Esencja.

Zapraszam do relacji video która zabierze Cię, mój drogi czytelniku, w świat pionowych ścian.

* Scrambling – Trudno się pokusić o definicję tej aktywności górskiej, która jest bardzo popularna na Wyspach Brytyjskich. Powszechnie mówi się, że jest to coś pomiędzy trekkingiem a wspinaczką. Potrzebujemy rąk by pokonać taką drogę ale w dobrych warunkach pogodowych asekuracja nie jest konieczna. Jest to o tyle zwodnicze, iż fakt gdzie jest potrzebna asekuracja, a gdzie nie, jest szalenie subiektywny. Spotkałem się już z wieloma rodzajami klasyfikacji trudności dróg scramblingowych. Najczęściej stosuje się system 1, 2, 3 i 3s. Najwyższy poziom cechuje się największą trudnością.

About the author: Focus

Has one comment to “Ben Nevis – Północna ściana”

You can leave a reply or Trackback this post.

Leave a Reply

Your email address will not be published.