sniadanie na trawie focus to infinity

Śniadanie na trawie

Nasze życie to zwykle ciągły pośpiech. Śpieszymy się na autobus, w pracy, w domu. Nieustannie zagonieni nie poświęcamy czasu na kontemplację chwili, która trwa. Rozdarci pomiędzy tym co było kiedyś, a tym co będziemy robić jutro/za tydzień/miesiąc/rok.

Obecne tempo życia wypaczyło w nas zdolność do przeżywania „tu i teraz”.

Na szczęście z pomocą przychodzą takie inicjatywy jak Śniadanie na trawie organizowane w Parku Śląskim. Znakomita okazja by wyskoczyć z pędzącego pociągu i zanurzyć się, chodź na chwilę, w sielskim klimacie. Będąc otoczonym przez piękne okoliczności przyrody szybko przypominamy sobie o naturalnym porządku. Świadomy posiłek na łonie natury smakuje po sto kroć lepiej niż ten szybko konsumowany w pobliskim fast foodzie. Swoista podróż w czasie do dzieciństwa gdzie najlepsze kanapki to te przygotowane przez Mamę, jedzone w przerwie pomiędzy zabawami na placu.

Śniadanie na trawie propaguje ideę Slow Life, która to przypomina nam, że życie toczy się właśnie teraz. Poprzez ciągły pośpiech nasze zmysły są otępione i nie dostrzegają wielu detali zaczynając na kwitnących wiosennych pąkach, a skończywszy na zmianach personalnych naszych ukochanych. Dlatego tak ważne jest by pośpiech zastąpić świadomym życiem. Bezmyślnie wbite spojrzenia w szybę autobusu powinniśmy zamienić na skupiony wzrok na otaczający nas świat. Nieświadome konsumowanie posiłków zamieńmy na specjalnie celebrowane chwile dnia, rozkoszując się świadomie smakiem potraw. Ciągłe wybieganie w przyszłość czy też analizowanie przeszłości wymieńmy na świadomość bycia „tu i teraz”, bo przecież jutra może nigdy nie być. Oczywiście nie oznacza to by rzucić wszelkie plany w diabły i żyć życiem lekkoducha, nie. Oznacza to tylko tyle, by planowanie ograniczyć do minimalnych rozmiarów, a w zaoszczędzone w ten sposób miejsce wpleść chwilę obecną.

Francuski filozof Kartezjusz rzekł niegdyś:
„Kto chce jednym spojrzeniem ująć wiele równocześnie przedmiotów, ten żadnego z nich nie widzi wyraźnie.”
Myślę, że jest to doskonałe podsumowanie  wszystkiego co napisałem wyżej.
Zatem idźcie i bądźcie skupieni na chwili obecnej, ceniąc jakość ponad ilość.
Amen.

Dodaj komentarz